Diamanty
Diamant patří mezi nejtvrdší známý přírodní minerál a patří mezi jednu z nejtvrdších látek vůbec. Jedná se o krystalickou formu uhlíku C. Využití ve šperku je nejoblíbenější výbrus nazývaný briliant. Jako jediný drahý kámen se vyskytuje ve všech barevných modifikacích, mezi nejčastější patří bílý. Hmotnost diamantů se udává v karátech. Diamant o hmotnosti 1g má 5 karátů. Diamanty v prodávaných špercích mají převážně hmotnost v setinách, desetinách až jednotkách karátů.
Přírodní diamanty se těží ve velkých povrchových dolech, hlubinnou důlní těžbou kimberlitových nebo lamproitových komínů, nebo podmořskou těžbou ze splavenin. Lze také vyrobit umělé diamanty, např. krystalizací uhlíku z kovových slitin za velmi vysokých tlaků a teplot. Jejich výroba je poměrně levná a používají se jako průmyslové diamanty pro řezné nástroje a brusivo. Současná světová naleziště diamantů jsou v Botswaně, na Sibiři, Kanadě, Jižní Africe, Angole, Namibii a Austrálii.
Investice do diamantů je dlouhodobou investicí, většinou to bývá minimálně na pět let a více. Investice do diamantů se nepovažuje za příliš rizikovou. Diamanty jsou uchovatelem hodnoty, stejně jak je tomu u investičního zlata. Investiční diamant bývá v zataveném plastovém pouzdře s certifikátem. Musíte brát v potaz to, že přezkoumání diamantu a následné vystavení certifikátu něco stojí. Dalšími náklady při této investici je pojištění diamantu,  pronájem trezoru či úschovné schránky a DPH při pořizování.
Nejznámější diamantová burza v Evropě se nachází v belgických Antverpách. Historie ukazuje, že cena diamantů po desetiletí roste, ne však zcela bez výkyvů. Diamanty se oceňují v dolarech a obvykle rostou, když hodnota dolaru klesá a naopak. To má samozřejmě vliv na jejich nákupní cenu v korunách.