Životní pojištění
Životní pojištění má několik podob. Základní prioritou je ochránit před následky neočekávaného úmrtí pojištěné osoby. Může působit i jako spořící nebo investiční nástroj podle typu produktu a podílu rizikové, spořící či investiční složky. Životní pojištění by mělo být důležitou součástí osobního pojištění každého ekonomicky činného člověka, který by chtěl zajistit své blízké. 
Existuje několik typů životních pojištění, každý typ je vhodný pro jinou skupinu občanů.
Cílem životního pojištění je finančně zajistit osoby Vám blízké v případě Vaší smrti. Je vhodné pro živitele rodin, kdy se Vaší smrtí přijde zbytek rodiny o podstatnou část příjmů. Životní pojištění tak pomůže částečně vyrovnat tuto ztrátu. Někdy je životní pojištění vyžadováno bankou při poskytnutí úvěru. Banka se tak chrání proti riziku smrti klienta. Životní pojištění slouží především k zajištění proti riziku. Obecně lze říci, že výhodně spořit s životním pojištěním můžete hlavně tehdy, budete-li se současně chtít také pojistit.
Životní pojištění nemůže uzavřít každý. Pojišťovna se snaží snižovat počet pojistných plnění na minimum a své klienty si důkladně vybírá podle zdravotních rizik, které klient uvádí při uzavírání smlouvy. Pojištění se dá uzavřít do určitého věku života. Pojišťovna tedy může uzavření smlouvy odmítnout. Výše splátky pojistného je každému klientovi vypočtena pojišťovnou individuálně podle výše pojistné částky, věku a zdravotního rizika klienta. Platí zásada, že čím je klient starší, tím má vyšší splátku. Pojistné může být obvykle placeno v měsíčních až ročních splátkách. Pojišťovny také nabízejí pojištění s jednorázovou platbou pojistného, tj. celé pojistné zaplatíte dopředu na začátku pojištění.
 
Základní typy životního pojištění
·      kapitálové životní pojištění
·      rizikové životní pojištění
·      investiční životní pojištění
·      důchodové životní pojištění
·      vkladové pojištění
·      pojištění dětí